Monitor Księgowego nr 13/14 / 2017 z 2017-07-05

dodaj do notatnika < [45 / 55] >

Podatek dochodowy od osób fizycznych

Czy zapomoga wypłacona pracownikowi w związku z zalaniem mieszkania jest zwolniona z PIT?

PROBLEM Wypłaciliśmy pracownikowi ze środków obrotowych zapomogę losową w wysokości 2000 zł. Mieszkanie pracownika zostało kompletnie zalane przez sąsiada. Pracownik przedstawił ze spółdzielni mieszkaniowej zaświadczenie potwierdzające ten fakt. Czy powinniśmy pobrać zaliczkę na PIT od tego świadczenia? RADA Nie powinni Państwo pobierać zaliczki na PIT od wypłaconej zapomogi. Jest ona zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Szczegóły - w uzasadnieniu. UZASADNIENIE W przepisach updof przewidziano zwolnienie dla niektórych rodzajów zapomóg wypłacanych pracownikom. Z art. 21 ust. 1 pkt...